czwartek, 29 sierpnia 2013

Żywiec- niewielkie miasto o dużej urodzie

W ubiegłym tygodniu miałam okazję spędzić kilka dni w Żywcu, z czego chętnie skorzystałam. Wakacyjny wyjazd był dość krótki, jednak pełen zajęć, bez miejsca ani czasu na nudę. Już od pierwszej chwili poczułam sympatię do tego niewielkiego miasta położonego w Kotlinie Żywieckiej oraz jego mieszkańców, których kultura znacznie przewyższa zachowanie większości populacji w naszym kraju.

Do wartych zobaczenia miejsc na terenie Żywca zdecydowanie należy zespół zamkowy, którego ostatnimi właścicielami byli Żywieccy Habsburgowie, otaczający go park, (na terenie którego znajduje się między innymi rosarium, obecnie funkcjonujący jako kawiarnia Domek Chiński oraz "małe ZOO" będące połączeniem stajni miejskich z klatkami z ptactwem, zwierzyną hodowlaną oraz parą Danieli), zaś na Żywieckim rynku znajduje się piękna Konkatedra pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w obecnym stanie funkcjonująca od 1724 roku. Duże wrażenie wywarły na mnie, znajdujące się w Konkatedrze, pięknie wykonane organy.


Park zamkowy został założony przez Wielopolskich w końcu XVIII wieku, zaś na przełomie wieków XIX i XX Habsburgowie przekomponowali go na styl angielski. Rosarium
Domek ChińskiJako, że miasto to jest nieodłącznie związane z Habsburgami, na ślady ich obecności można natknąć się wszędzie. I tak w parku znajduje się posąg Alicji von Habsburg (z którym nie omieszkałam zrobić sobie zdjęcia ;) 
W zamku zaś prezentowana jest bardzo ciekawa wystawa stała dotycząca tego możnego rodu, prezentująca ich historię, upodobania, styl życia, koneksje oraz styl ubioru. Oczywiście i tu pokusiłam się o zdjęcia
Fragment ekspozycji poświęcony zmarłej 2 paździenika 2012 (ur.1923)  Marii Krystynie Habsburg, córce Arcyksięcia Karola Olbrachta, pułkownika Wojska Polskiego.
                                                


Poniżej fragment ekspozycji upamiętniający pobyt w Żywcu królowej Hiszpanii, Marii Krystyny Habsburg (Austriackiej), żony króla Hiszpanii Alfonsa XII (małżeństwo zawarte zostało 29 listopada 1879 roku) 


 Suknia Marii Krystyny całkowicie mnie oczarowała, pięknie wykonane detale oraz zaznaczona talia dodają jej wiele uroku.
 Widok od strony dziedzińca Zamku

 Zegar słonecznyTablica upamiętniająca pobyt Jana Kazimierza Uważam pobyt w tym urokliwym miejscu za udany, co więcej, chętnie tam powrócę, ponieważ połączenie piękna zabytków, przyrody oraz pozytywnego nastawienia mieszkańców sprawia, iż Żywiec jest idealnym, pobudzającym kreatywność, miejscem na wypoczynek.

4 komentarze:

 1. Też tam bywam, bo mam blisko :) Wreszcie odnowili cały kompleks więc teraz można podziwiać zamki w całej krasie. Nie widziałam jeszcze tej ekspozycji poświęconej Marii Krystynie Habsburg - dziękuję za informację, koniecznie muszę się wybrać. Fajny post - super, że wrzuciłaś za zdjęcia strojów!
  Pozdrawiam serdecznie,
  Koseatra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta ekspozycja jest mała, ale interesująca, warto ją zobaczyć. Również pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Kilka lat temu, gdy sturiowalam Turystyke, chciałam prowadzić bloga badz videobloga, opisujac ciekawe miejsca polski. Bardzo fajna inicjatywa:)!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi, że Ci się podoba :)
   Na tym blogu chcę zawrzeć moje zamiłowanie do szeroko pojętych stylów alternatywnych oraz wartych poznania miejsc i tradycji, mam nadzieję, że będzie mi to wychodzić coraz lepiej.
   Pozdrawiam :)

   Usuń